Duben 2018

Vznik požáru a jeho protiopatření.

2. dubna 2018 v 19:03 | Správce |  ,,Nutná vylepšení,,

Možná místa vzniku požáru u 3D tiskáren Anet A8/A6

Všichni víme, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, a proto bychom se měli zaměřit na to, jak nejlépe předejít vzniku požáru. Postupně zde rozebereme možná místa a příčiny vzniku požáru u 3D tiskáren Anet A8/A6.

Extrudér
Ke vzniku požáru může dojít v blízkosti topného tělesa nebo jeho napajení, čili spoje a trasy ze zdroje. Začneme u topného tělesa, které se zahřívá na +-200 °C u PLA , +- 230 °C u PETG , +- 245 °C u ABS atd. Proto by se extrudér neměl dotýkat žádných hořlavých látek , ani vyústění ofuku by nemělo být v jeho blízkosti.
Dále tu máme napojení topného tělesa na základovou desku. V tomto případě můžete mít hned několi problémů. Jedním z nich je např. čínská verze konektorů, které nemusí vydržet zahříváni spoje, vadné naletování konektorů, slabé napajecí cesty ke konektorům nebo špatné dotažení vodiče v konektoru a jeho chybný dotyk ve svorkovnici.

  • Možná řešení
Možným řešením je výměna konektorů za zakoupené zde v ČR. Přesto lze očekávat, že budou také vyrobeny v Číně, ale měly by odpovídat normám.
Další možností je přeletování konektoru (eliminace studeného spoje).
Nejvíce preferovaným řešením je koupě mosfetových destišek pro odstranění toku velkých proudů přez základovou desku. Velké proudy tekoucí do topného tělesa se přesunou na mosfetové desky, takže nebude zatěžována základová deska a její konektory. Mosfetová deska by na takové proudy měla být stavěná.
K ní mužete přivést přímo ze zdroje 12V ( už na zesilených cestách) na vstup mosfetu a přez mosfet a jeho výstup to přimo vyvést na topné tělěso. Otevíráni mosfetu ( signál kdy má pustit energii dál se bere z kontaktu kde dřive bylo zapojené topné těleso v zakladové desce na připravený konektor u mosfetové desky.

Přidáním dutinek na konce kabelu nebo chlazením mosfetových destiček pomocí 12V ventilátoru nic nezkazíte, ale pozor na zatížení zdroje.


Vyhřívaná deska
Sama o sobě je vytápěná na cca 40 - 110 °C, ale závisí to na použitém materiálu (např. u PLA nemusí být vytápěna). Pozor - při použití modré malířské pásky je uváděna teplotní odolnost 60 °C, u maskovací pásky je to pouze 40 °C (http://www.europack.cz/katalog/samolepici-pasky/maskovaci-pasky/venkovni-paska-uv-odolna/produkt/maskovaci-paska-blue-dolphin).
Dále tu máme konektor připojený na desku. Takový konektor je dělaný na cca 2 A a do desky teče mnohem více proudu. Už samotná stavba konektru si při tisku říka o to, aby vyhořel. Při pohybu kabelu v konektoru nebo pohybu konektoru v patici dochází ke zvětšení přechodového odporu, v lepším připadě jde jen o vypalený konektor.

  • Možná řešeni

Přijatelným řešením je napájení kabelů přímo na desku (pozor na studený spoj) + emergence držáku kabelu. Další možnost je napájení kousku kabelu na desku s konektory XT30 a protikus na zbytek kabelu + emergence držáku kabelu.

Odkaz na energetický držák kabelu : https://www.thingiverse.com/thing:1915486


Zdroj
Zdroj by mněl trvale jet maximálně na 70 % svého celkového zatížení. Na tisk PLA tato tiskarna stačí, ale kdo vydrží jen u PLA?..
Vyhřívaná deska si vezme něco kolem 120 W naplno, topné těleso 40 W také. Když si představíme, že poběží všech 7 motorů (neběží všechny najednou a pořád naplno) je 84 W celkem suma sumárum 244 W ( a to tam neni LCD mother board + rezerva , přídáte si ledky na 12V, autolevlink, větráčky ... )

  • Možná řešení
Nebylo by na škodu časem zauvažovat o lepšim zdroji. 300 - 340 W při 12 V by mělo stačit. Dočasným řešením může být i chlazeni zdroje větráčkem nebo omezení jeho záteže.

Vyztuženi osy Z

2. dubna 2018 v 18:34 | Správce |  Anet A8 / A6 výztuhy

Možné vyztužení osy Z

Hned na začátek bych uvedl že je to jedno z mnoha variant které lze použít. Toto mi přislo osobně nejlehčí na vytišteni a nejméně náročné.


Vyztužení osy Y

2. dubna 2018 v 18:01 | Správce |  Anet A8 / A6 výztuhy

Zpevnění přední a zadní části Anet A8 / A6

Zpevnění přední části :


Tento rám napomuže tomu aby se akrylový 8mm tlustý rám v míste napinaní řemenu tolik nepružil a tim snižil přeskakovani vrstev na tisku a ruznych kazů. Teoreticky by mnel umoznit i tisknout rychleji. A snížit možnost prasknutí rámu.


Zpevnění zadní části rámu.


Tato část zpevní jak zadní část rámu tak i středni část rámu a sniži krouceni rámu v miste zpevnění a blizkem okolí.